Budynek Gimnazjum w Białaczowie Stanisław Małachowski


Aktualności
Nasze gimnazjum
Dokumenty szkoły
Dni otwarte
Nauczyciele
Nasz patron
Hymn i sztandar
Promocja zdrowia
Chór szkolny
O Białaczowie
Kontakt


Rok 2016-2017
Rok 2015-2016
Rok 2014-2015

Zestaw podręczników obowiązujących w Gimnazjum w 2014/2015


Wykaz podręczników obowiązujących uczniów poszczególnych klas w Gimnazjum w Białaczowie na rok szkolny 2014/2015. (pliki do pobrania)

Podręczniki do klasy I

Podręczniki do klasy II

Podręczniki do klasy III


Rajd rowerowy do Sielpi

To już kolejna wycieczka rowerowa organizowana w tym roku szkolnym przez panów Arkadiusza Franaszczyka i Mariusza Leśnickiego. Tym razem celem naszej wyprawy była Sielpia za Końskimi. W rajdzie wzięli udział uczniowie klas II B i I B. Trasa wiodła przez Sobień, Modliszewice i Kazanów leśnymi, polnymi oraz asfaltowymi drogami. Zanim dotarliśmy do Sielpi, zatrzymaliśmy się na odpoczynek w Modliszewicach. Znajduje się tam częściowo odrestaurowany dwór obronny z fosą, który zwiedziliśmy korzystając z okazji.

Po dotarciu do Sielpi i kolejnym odpoczynku nad zalewem zwiedzaliśmy Muzeum Zagłębia Staropolskiego, w którym zgromadzone są różne maszyny z XIX i początku XX wieku. Widzieliśmy tam między innymi żelazne koło wodne o średnicy ponad 8 metrów, maszynę parową z 1858 roku, konny wóz strażacki. Cała trasa, którą pokonaliśmy tego dnia liczyła około 60 km. Po południu zmęczeni ale zadowoleni powróciliśmy do Białaczowa.Gala Oscarów w Gimnazjum w Białaczowie


12 czerwca odbyła się szkolna gala wręczenia Oscarów filmowych. Uroczystość ta była połączona z podsumowaniem innowacji pedagogicznej z elementami filmoznawstwa "Ale kino", opracowanej i wdrożonej przez panią Beatę Wilk.

Swoją obecnością zaszczycili nas:
Pan Jan Jóźwik – Wójt Gminny Białaczów
Pani Barbara Goworek - Zastępca Wójta Gminny Białaczów
Pan Andrzej Martyka - Przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty i Zdrowia
Ks. kanonik - Hieronim Serzysko
Rodzice twórców filmowych


Uczestnicy gali mieli możliwość obejrzenia trzech filmów:
„Człowiek Mucha” - którego twórcami byli uczniowie z kl. IIIa
„Spontan” - którego twórcami również byli uczniowie z kl.IIIa
„Ranczo” - którego twórcy to uczniowie z kl. IIIb

Za najlepszy film jury konkursowe uznało film pt. „Ranczo” w reżyserii Ireneusza Reszelewskiego.
W kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy, nagrodę otrzymał Mateusz Paduch za rolę Wójta/Księdza w filmie „Ranczo”
W kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa nagrodę otrzymała Katarzyna Ciach za rolę Solejukowej w filmie „Ranczo”
W kategorii najlepszy montaż nagrodę otrzymał Robert Szczurkowski za film „Ranczo”
W kategorii twórca i reżyser scenariusza oryginalnego – Krystian Piotrowski za film „Człowiek Mucha”
W kategorii zdolności kaskaderskie – Bartłomiej Deperas i Paweł Gruszczyński za role w filmie „Spontan”
W kategorii Super Oscar – Ireneusz Reszelewski.

Wszystkim aktorom i twórcom filmowym oraz ich rodzicom serdecznie gratulujemy


Dzień Dziecka w naszym gimnazjum

W tym roku z okazji Dnia Dziecka odbył się w naszej szkole turniej klas. Składał się on z dwóch części. W części pierwszej klasy naszego gimnazjum zmierzyły się w konkursie ekologicznym przygotowanym przez panią Anetę Gross. Najpierw trzyosobowe reprezentacje klas rozpoznawały gatunki ptaków na podstawie zdjęć i nagrań głosów. Później uczniowie zabrali się za rozwiązywanie testu o tematyce ekologicznej. Następnie jury złożone z 3 nauczycieli gimnazjum oceniło przygotowane przez uczniów rzeźby i stroje wykonane z surowców wtórnych. W drugiej części turnieju reprezentacje klas zmierzyły się w kilku konkurencjach sportowych, przygotowanych przez nasze panie uczące wychowania fizycznego. Na koniec klasy przedstawiły plakaty z promującymi je hasłami. Turniej wygrała klasa III A, bardzo dobrze spisały się także klasy I B i I C.Wiosenny rajd rowerowy do Niekłania

Tradycją już się stało organizowanie w maju rajdu rowerowego do skałek w Niekłaniu. Tym razem wraz z opiekunami p. Leśnickim i p. Franaszczykiem uczestniczyli w nim chłopcy z klas I A, I B i II B. Rajd odbywa się stałą trasą: Białaczów-Sobień-Barycz-Stara Kuźnica-Niekłań i z powrotem. I tym razem nie zabrakło "atrakcji". Przebite koła udało się skleić, a wielkie kałuże wody na leśnych drogach przejechać wpław, co sprawiło niektórym rowerzystom dużo radości. Nie zabrakło także po drodze piachu, błota i kamienistej nawierzchni. Skałki jak zwykle prezentowały się bajkowo, a woda w pobliskim źródełku była bardzo smaczna.Wycieczka do Łodzi
16 maja uczniowie naszej szkoły, głównie z klas II B i II A (ale nie tylko) pod opieką pani Anety Gross i pana Arkadiusza Franaszczyka udała się na wycieczkę autokarową do Łodzi. Najpierw byliśmy w kinie na filmie "Powstanie Warszawskie". Jest to nietypowy film, gdyż składa się fragmentów autentycznych filmów kręconych w trakcie trwania powstania w Warszawie. Zostały one zmontowane tak, by przedstawić losy dwóch braci - operatorów kamery filmowej. Całość zostało komputerowo pokolorowana i udźwiękowiona.

Po filmie zwiedzaliśmy łódzki ogród botaniczny, gdzie podziwialiśmy różne egzotyczne i całkiem swojskie rośliny. Na szczęście pogoda pozwoliła nam zachwycać się ogrodem japońskim, skalniakami, oczkami wodnymi. Zwiedzanie ogrodu botanicznego to część innowacji pedagogicznej realizowanej przez panią Anetę Gross.

Informacje dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych


Poniżej znajdują się dokumenty dla kandydatów do gimnazjum:
Karta zgłoszenia ucznia
Kryteria rekrutacyjne do gimnazjum w Białaczowie na rok szkolny 2014
Wniosek o przyjęcie ucznia spoza obwodu szkoły


Wycieczka do gminnej oczyszczalni ścieków

W celu zainteresowania uczniów problem ochrony lokalnego środowiska klasa II a wraz z wychowawcą p. Anetą Gross udała się do gminnej oczyszczalni, aby prześledzić proces uzdatniania odpadków komunalnych. Po obiekcie oprowadził nas pracownik gminy p. Anna Prusek, która bardzo fachowo i wyczerpująco przedstawiła technologię oczyszczania ścieków metodą mechaniczno-biologiczną i rodzaje zanieczyszczeń. Poznaliśmy także normy jakim powinny odpowiadać ścieki przed odprowadzeniem ich do wód powierzchniowych. Wycieczka do oczyszczalni była doskonałą lekcją poglądową uzmysławiającą uczniom znaczenie wody dla życia na Ziemi oraz jej niezbędność w codziennym egzystowaniu.

W drodze powrotnej w związku z obchodzonym w kwietniu „Międzynarodowym Dniem Ptaków”, weszliśmy do lasu, aby posłuchać ich radosnego śpiewu, podziwiać piękne ubarwienie i ciekawe zachowania. Przekonaliśmy się, że WIOSNA TUŻ, TUŻ!!! :-)Ja też MAM TALENT


Pod takim właśnie hasłem odbył się konkurs zorganizowany w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie w dniu 24 marca. Do konkursu zgłosiło się 35 uczestników ze szkół gimnazjalnych powiatu opoczyńskiego oraz 8 uczestników szkół ponadgimnazjalnych. Łącznie w konkursie wzięło udział ponad 100 osób, które śpiewały, grały na instrumentach, tańczyły, recytowały, żonglowały. Naszą szkołę rezprezentowała para taneczna Klaudia Bryks i Mateusz Jakubczyk, którzy zaprezentowali rock'n'rollowy show. Ostatecznie nasi tancerze zdobyli II miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych. Laureaci z poszczególnych kategorii będą mieli swój czas na zaprezentowanie się szerszej publiczności podczas tegorocznych Dni Opoczna.

Pierwszy dzień wiosny - sportowo i zdrowo

Niektórzy uczniowie pierwszy dzień wiosny świętowali w sposób pracowity, a nawet obowiązkowy ale bardzo przyjemny:)). Właśnie tego pięknego, słonecznego dnia dziewczęta z klasy II b zrealizowały projekt gimnazjalny „Rajd pieszy – wycieczka klasowa” w ramach projektu „SZKOŁA PRZYJAZNA ŻYWIENIU I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ”. Kasia, Martyna, Kamila, Kaja i Klaudia zaplanowały pieszą wycieczkę klasową do leśniczówki w Kowalowie. Uczestnicy wyprawy zostali podzieleni na 4 drużyny i podczas wspólnego marszu rozwiązywali zarówno konkurencje umysłowe jak i brali udział w różnych zawodach sprawnościowych.

Dziewczęta nagrodziły wszystkie drużyny pamiątkowymi dyplomami, a zwycięscy otrzymali puchar. Wyprawa zakończyła się wspólnym ogniskiem, pieczeniem kiełbasek, ziemniaków, a także grami sportowymi. Organizatorki rajdu poczęstowały podczas drogi wszystkich uczestników wycieczki owocami. Opiekę nad uczniami sprawowali p.Sylwia Wereszka – opiekun projektu, oraz p. Arkadiusz Franaszczyk – wychowawca kl. IIb.

Wiosnę 2014 powitaliśmy bardzo zdrowo, sportowo i wesoło.Maraton Fitness w Opocznie


Dnia 14 marca 2014roku w hali sportowej w ZSO w Opocznie odbyła się już VI edycja Maratonu Fitness – "Żerom 2014". Organizatorem imprezy był Zespół Szkół Ogólnokształcących w Opocznie. Zajęcia poprowadziły instruktorki fitness panie: Katarzyna Niewadzi, Magdalena Szołowska i Beata Pierwoła. Dwa cele, które przyświecały przez cały czas tej inicjatywie to:
• propagowanie nowoczesnego spojrzenia na fitness
• promowanie zdrowego stylu życia bawiąc się w miłym towarzystwie przy energetyzującej muzyce
Uroczystego rozpoczęcia dokonali Starosta Opoczyński Marek Ksyta oraz dyrektor ZSO w Opocznie Małgorzata Mróz - Duda. Uczestnicy maratonu mogli po części oficjalnej oklaskiwać występ formacji tanecznej (prowadzonej przez Edytę Świderską) z LO, która przed rozpoczęciem Maratonu zatańczyła swój układ.

W tym roku na imprezie pobity został rekord frekwencji, gdyż zgłoszonych zostało ponad siedmiuset uczestników, reprezentujących szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne powiatu i gminy Opoczno. Nie zabrakło też reprezentantów naszego Gimnazjum. Była to trzydziestoosobowa drużyna w składzie: Bryks Klaudia, Romanowska Martyna, Deperas Katarzyna, Wilk Justyna, Ciach Aneta, Liczbik Weronika, Reniec Damian, Jaworski Kamil, Sykurska Dominika, Hejda Agnieszka, Defratyka Małgorzata, Defratyka Weronika, Jarząb Wiktoria, Tuchowska Sylwia, Włodarczyk Sylwia, Jakubczyk Mateusz, Andrychiewicz Patrycja, Malinowska Małgorzata, Jurek Weronika, Piechna Patryk, Mastalerz Dawid, Szymański Jan, Jędrzejewska Iwona, Zielińska Julita, Maćkowska Ewa, Grzesińska Weronika, Małgorzata Popławska i Karolina Szulc. Opiekunami grupy były panie Magdalena Szołowska i Sylwia Wereszka.

Wszyscy uczestnicy Maratonu dzielnie walczyli ze swoimi słabościami. Musieli się wykazać nie lada kondycją, dużymi umiejętnościami rytmiczno - tanecznymi oraz techniką i pięknem poruszania się. Ponadto w bardzo krótkim czasie mieli opanować zaprezentowane przez prowadzących układy choreograficzne. Dzięki tej trzygodzinnej zabawie nasze koleżanki i koledzy poznali nowych ludzi i zobaczyli w jak fantastyczny sposób można spędzać wolny czas wzmacniając swoją kondycję, a jednocześnie rywalizować fair play. W Maratonie nie było przegranych – wygrał każdy, kto tańczył, a dla wielu liczyła się wola walki ze swymi słabościami! A temu wszystkiemu skrupulatnie przyglądało się 16 osobowe jury oceniające taneczne talenty wśród startujących. Jury przyznało po 10 złotych, srebrnych i brązowych medali – w kategoriach gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Z Gimnazjum w Białaczowie medale wywalczyli:

Kasia Deperas - brązowy,

Małgosia Defratyka i Mateusz Jakubczyk - srebrny,

Klaudia Bryks, Justyna Wilk i Weronika Defratyka odebrały złote krążki i puchary.

. Kolejną atrakcją było losowanie dla wszystkich uczestników nagród rzeczowych, które ufundowali sponsorzy tegorocznego Maratonu. Za rok kolejna edycja, na którą organizatorzy już teraz zapraszają, a nas na tej imprezie na pewno nie zabraknie!!! Do zobaczenia za rok?

Relacja z imprezy z fotografiami dostępna jest na stronie LO Żeromskiego

TUTAJ

Konkursy, konkursy...
Ostatnio odbyło się kilka konkursów dla gimnazjalistów, w których brali udział nasi uczniowie.

W Żarnowie po raz czwarty już odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. Wzięli w nim udział przedstawiciele 8 gimnazjów z terenu naszego powiatu. Były to m.in szkoły z: Mniszkowa, Paradyża, Opoczna, Żarnowa. Konkurs sprawdzał wiedzę z zakresu kultury, geografii, polityki i historii krajów niemieckojęzycznych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Wiktoria Jarząb (IB), Martyna Romanowska (IIB), Kaja Mijas (II B) i Kamil Gorzałczyński (I B).Nasza reprezentacja zajęła III miejsce w konkursie.

Uczennice naszej szkoły brały także udział XVII Przeglądzie Poezji pt.: „Krajobrazy polskie”. III miejsce w konkursie zajęła uczennica klasy I B Anna Pankiewicz, natomiast wyróżnienie zostało przyznane Klaudii Bryks z klasy II B. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

XXXIX RAJD BAB


8 marca, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XXXIX Rajdzie Bab. Po raz kolejny oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego w Końskich stanął na wysokości zadania, próbując zaszczepić w młodych pokoleniach najprostszą formę aktywnego wypoczynku oraz popularyzacji walorów ziem polskich. Celem rajdów jest przede wszystkim propagowanie turystyki pieszej, ale także podtrzymanie tradycji obchodzenia Międzynarodowego Dnia Kobiet. Uczestnicy spotkali się o 9.00, przed siedzibą PTTK w Końskich, trasa wiodła przez Barycz, Konnicę do mety, czyli przed budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Proćwinie. Trasa liczyła około 13 km.

Tegoroczny Rajd Bab był wyjątkowy z kilku powodów. Na trasę wyszło ponad 480 osób, co stanowi kolejny frekwencyjny rekord tej imprezy. Po raz pierwszy od lat rajd odbył się dokładnie w Dniu Kobiet! Raj Bab jest jedną z najstarszych imprez w kalendarzu PTTK oraz najbardziej lubianą. Całej imprezie towarzyszyła miła atmosfera a uczniowie mogli zmierzyć się z różnymi konkurencjami przygotowanymi przez organizatorów. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy znaczek rajdowy, drobne gadżety oraz porcję kiełbaski wspólnie upieczonej na ognisku.

Chemia na żywo


Nauka chemii nie musi kojarzyć się wyłącznie z zapamiętywaniem wzorów, czy rozwiązywaniem trudnych i niezrozumiałych zadań. Chemia to także bardzo ciekawa dziedzina, z którą mamy kontakt na co dzień, często o tym nie wiedząc. W minionym tygodniu w naszym gimnazjum odbył się tydzień eksperymentów chemicznych. Codziennie każda klasa prezentowała ciekawe, niesamowite oraz przedziwne doświadczenia, używając do nich popularnych produktów kuchennych. Niektóre były proste do wykonania, a inne bardziej skomplikowane, kończyły się efektownymi wybuchami.

Nad wszystkim opiekę sprawowała pani Aneta Gross.

I tak uczniowie następujących klas przygotowali :
Ia :
Adrian Krzywaźnia, Patryk Duniak - „Samopękający balon” Piotr Mastalerz, Mikołaj Krawczyk, Jakub Bolek - „Pływanie w CO2”
Kasia Nowak, Jagoda Mijas, Justyna Błaszczyk - „Wybuchowa fontanna”
Patrycja i Sandra Kowalska ,Asia Andrzejczak - „Burza w probówce”
Justyna Błaszczyk - „Kolorowy kwiatek”
Ib :
Wiktoria Jarząb - „Nienewtonowa ciecz”, „Znikający styropian”
Ic :
Dawid Rakoczy - „Tornado w butelce”
Karolina Szulc, Julia Słodkowska - „Fajerwerki”
Michał Purgat - „Rosnący wąż”
IIa:
Patrycja Andrychiewicz, Weronika, Małgosia Defratyka - „Czarny wąż”, „Jajko niespodzianka”
IIb :
Klaudia Bryks, Martyna Romanowska - „Mentosy i jajka”, „Skaczące jajko”, „Jajko desperat”
Przemek Pytlos, Kamil Wilk - „Ogródek chemiczny”, „Balonik z CO2”
Kamil Jaworski, Michał Zaborowski, Łukasz Szewczyk - „Jak rozpalić ogień bez zapałek”
IIIa :
Mateusz Baranowski, Krystian Piotrkowski – seria doświadczeń z nadmanganianem potasu oraz „Bijące serce rtęci” i „Wulkan w probówce”
Damian Bartyzel - „Proch dymny”, „Zegar jodowy”
Paweł Gruszczyński, Michał Stępień, Łukasz Smak, Bartłomiej Deperas - „Jajkowe eksperymenty”
IIIb :
Irek Reszelewski, Damian Gunerka - „Lampa lawa”, „Zegar jodowy”, „Latający węgielek”

Czekamy na więcej równie kreatywnych zajęć !!! ;]
Na własne konto


Program „Na własne konto” jest realizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach edukacji ekonomicznej. Celem tego projektu jest poszerzenie wiedzy ekonomicznej, kształtowanie postaw przedsiębiorczych i umiejętności planowania własnej ścieżki zawodowej wśród uczniów gimnazjów z terenów wiejskich.

W ciągu 5 dni ferii zimowych i w II semestrze 17 uczniów gimnazjum w formie zabawy, wywiadów, aktywnych ćwiczeń i spotkań z lokalnymi przedsiębiorcami poznaje następujące moduły: Podstawy przedsiębiorczości, Aktywność gospodarcza, Pieniądze i bankowość, Oszczędzanie i inwestowanie oraz Biznesplan, Marketing i reklama. Na zakończenie uczniowie stworzą gazetkę ekonomiczną, która będzie miała trojaki charakter: informacyjny, ekonomiczny i lokalny, tak, aby każdy czytelnik nabył nowe wiadomości o ekonomii i swoim otoczeniu.

WOŚP w Białaczowie

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Białaczowie gra już od kilku lat. Sztab organizacyjny przystąpił do działania już w grudniu rejestrując 25 wolontariuszy. Szefem sztabu została Magdalena Szołowska, która wraz z koleżankami: panią Sylwią Wereszką, Katarzyną Wiaderną, Anetą Biniek oraz Martą Kożuchowską czuwały nad bezpieczeństwem kwestujących wolontariuszy i były odpowiedzialne za przeliczenie pieniędzy. Wolontariusze ze sztabu ”Staśki” zarejestrowanego przy Gimnazjum kwestowali na ulicach poszczególnych miejscowości: Gowarczów, Petrykozy, Parczówek, Żelazowice, Opoczno i Białaczów. Już od wczesnych godzin porannych 12 stycznia czekali na dobre serca i hojne portfele darczyńców. Z przyjemnością możemy teraz już podać kwotę – sztab WOŚP w Białaczowie w 2014 roku zebrał 9568.51 zł + walutę obcą!!! Organizatorzy serdecznie dziękują dzieciom i młodzieży, którzy aktywnie włączyli się w zbiórkę - mimo deszczu, śniegu i mrozu z uśmiechem na ustach i gorącymi sercami kwestowali już od świtu. Od godziny 15.30 trwało komisyjne liczenie i rozliczanie wolontariuszy z puszek. Czas wolontariuszy umilały słodki poczęstunek oraz soki przygotowane przez organizatorów. Dziękujemy za hojność i dobre serce dobroczyńców. Zapraszamy na kolejny rok!!!


Lista wolontariuszy:

001/1472 - Julita Zielińska - 271,54 zł
002/1472 - Patrycja Andrychiewicz - 448,03 zł
003/1472 - Klaudia Bryks - 188,95 zł
004/1472 - Małgorzata Defratyka -212,80 zł
005/1472 - Paulina Jabłońska - 393,90 zł
006/1472 - Wiktoria Jarząb - 285,07 zł
007/1472 - Julia Kożuchowska - 488,22 zł
008/1472 - Martyna Podpłońska - 423,47 zł
009/1472 - Monika Szewczyk - 264,70 zł
010/1472 - Anna Szołowska - 936,62 zł
011/1472 - Karolina Szulc - 405,56 zł
012/1472 - Justyna Wilk - 283,20 zł
013/1472 - Sylwia Włodarczyk - 266,37 zł
014/1472 - Weronika Defratyka - 299,51 zł
015/1472 - Kryspina Nowak - 124,70 zł
016/1472 - Sylwia Stępień - 216,33 zł
017/1472 - Anna Karbownik - 107,10 zł
018/1472 - Weronika Grzesińska - 470,15 zł
019/1472 - Małgorzata Malinowska - 678,46 zł
020/1472 - Anna Pankiewicz - 213,71 zł
021/1472 - Błażej Wereszka - 301,22 zł
022/1472 - Natalia Turlińska - 604,84 zł
023/1472 - Małgorzata Popławska - 525,81 zł
024/1472 - Katarzyna Deperas - 667,16 zł
025/1472 - Krystian Piotrowski - 91 zł

KWOTA Z PUSZEK - 9168.51+ 400 ZŁ z zakupu gadżetów.Otwarcie zmodernizowanej pracowni biologiczno-chemicznej

20 grudnia 2013 roku w naszym gimnazjum została oficjalnie otwarta zmodernizowana pracownia biologiczno–ekologiczna. Symboliczną wstęgę przecinali: Wójt Gminy Białaczów - p. Jan Józwik, Przewodniczący Rady Gminy – p. Zdzisław Prusek, Przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty i Zdrowia – p. Andrzej Martyka, Dyrektor szkoły – p. Anna Smolarczyk i opiekun pracowni - p. Aneta Gross.

Pomieszczenie zostało zmodernizowane przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, w ramach konkursu "Moja wymarzona ekopracownia". Otrzymana dotacja pozwoliła na zakup profesjonalnego i niezbędnego sprzętu związanego z realizacją ciekawych lekcji w ramach edukacji ekologicznej uczniów gimnazjum. Wymienione zostały elementy wyposażenia sali tj. szafy ekspozycyjne, biurko i fotel nauczycielski, stoliki i krzesełka uczniowskie, stół doświadczalny. Szkoła pozyskała wysokiej jakości sprzęt m.in. tablicę interaktywną, rzutnik multimedialny, telewizor, laptop, aparat fotograficzny, radiomagnetofon, oraz nowoczesne pomoce dydaktyczne: mikroskop z kamerą, walizki ekobadacza, lornetki, lupy powiększające, atlasy, plansze i filmy przyrodnicze.

Mamy nadzieję, że komfortowe warunki nauki i przekazywanie jej w tak atrakcyjnej formie na pewno zachęci uczniów do samodzielnego pogłębiania wiedzy oraz rozwijania swoich zainteresowań. Z pewnością zaszczepi to w nich postawy proekologiczne i pasję do odkrywania tajemnic otaczającego świata.I konkurs kolęd i piosenki świątecznej w języku angielskim

12 grudnia 2013 roku w Gimnazjum w Białaczowie odbył się I Konkurs Kolęd i Piosenki Świątecznej w języku angielskim. Konkurs organizowany był dla uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Białaczów, w ramach promocji szkoły. Uczestnicy oceniani byli w dwóch kategoriach: solista i zespół, pod kątem poprawności językowej i doboru repertuaru. Wszyscy uczniowie dobrze zaprezentowali się na scenie, śpiewając najpopularniejsze angielskie kolędy i piosenki świąteczne. Wykonawców do konkursu przygotowywały nauczycielki uczące języka angielskiego, którym serdecznie dziękujemy za trud, włożony w przygotowanie dzieci. W czasie obrad jury zaprezentowali się uczniowie i absolwenci naszego gimnazjum.

Jury wyłoniło następujących zwycięzców:
W kategorii solista:
I miejsce - Agata Zielińska, SP. w Miedznej Drewnianej,
II miejsce - Weronika Lesiak SP. w Petrykozach
III miejsce - Martyna Brzeska SP. w Petrykozach
W kategorii zespół:
I miejsce - Szkoła Podstawowa w Petrykozach.
II i III miejsce - uczniowie Szkoły Podstawowej z Białaczowa.

Wszystkim uczestnikom i nauczycielom serdecznie dziękujemy.IV rajd z Mikołajem


W piękne, mroźne przedpołudnie 7 grudnia przywitała nas około 150 osobowa grupa turystów wyruszających na zorganizowany przez Oddział PPTK w Żarnowie IV Rajd z Mikołajem. Uczestnikami rajdu z naszej szkoły byli uczniowie klas I: Paulina Jabłońska, Sylwia Włodarczyk, Justyna Błaszczyk, Weronika Grzesińska, Mateusz Łukasik, Kamil Gorzałczyński, Bartek Kaźmierczyk oraz opiekun grupy pani Magdalena Szołowska. Trasa biegła przez malownicze okolice Żarnowa i w opinii młodzieży oraz dorosłych była łatwa i krótka. W Domu Kultury w Żarnowie na piechurów czekały paczki od Świetego Mikołaja i drobny poczęstunek. Odbył się tam konkurs o profilaktyce uzależnień i tradycjach związanych z Wigilią. Zakończenie imprezy było okazją do wręczenia legitymacji członkowskich PPTK, którą otrzymała także nasza uczennica Paulina Jabłońska.

Góra Grosza 2013


W tym roku nasza szkoła kolejny już raz wzięła udział w akcji pt. "Góra Grosza 2013" Dzięki tej akcji uczniowie uczyli się podstawowych zasad humanizmu i poznali, czym jest wolontariat. Celem akcji Góra Grosza było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Nasza szkoła zebrała 100,83 zł. Podczas przeliczania groszy można było znaleźć nie tylko dwu czy pięciogroszówki ale także żeton pocztowy i euro centy. Ponad połowa zebranych pieniędzy należała do uczniów klasy III B, którzy zebrali 52,49 zł. Według danych organizatora akcji z zeszłego roku średnio jedna szkoła zebrała około 260 zł. Wynik naszej szkoły jest poniżej tej średnirj, zawsze jednak liczy się dobra intencja i jak mówi stare przysłowie „grosz do grosza, a będzie kokosza”.

Oblicza uzależnień


W dniu 02.12.2013 r. w naszym gimnazjum odbyła się konferencja dla rodziców i nauczycieli zorganizowana przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Białaczowie pt. „Oblicza uzależnień – narkomania". Spotkanie poprowadził specjalista Małopolskiego Centrum Profilaktyki.
Głównym celem spotkania było ukazanie wpływu narkotyków, alkoholu, używek na życie człowieka, zarówno szkolne jak i rodzinne. Prowadzący w ciekawy sposób przekazał szereg informacji dotyczących faz i mechanizmów uzależnienia, przyczyn wchodzenia przez młodzież w uzależnienia. Ukazał jak ważne jest zaspokajanie potrzeb dziecka, zwrócił uwagę na istotę komunikacji w przeciwdziałaniu zachowań niepożądanych.
Rodzice i nauczyciele wyrażają swoją wdzięczność Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Białaczowie za zorganizowanie spotkania.

Pomagamy


Uczniowie naszego Gimnazjum przyłączyli się do akcji „Korek dla Kacpra Szeląga”. Chłopiec choruje na dystrofię mięśniową Duchenne’a. Zbiórka korków miała umożliwić zakup elektrycznego wózka, ale ponieważ taki wózek chłopcu został już przyznany, zebrane pieniążki z korków zostaną przeznaczone na rehabilitację Kacpra, która jest dla niego niezbędna.

26 listopada zawieźliśmy zebrane korki do Antoniowa, gdzie mieszka chłopiec. Mama bardzo chętnie zgodziła się na wizytę u syna, ale ze względu na lekcje, jakie odbywa Kacper w domu, wizyta nie mogła być długa. Poznaliśmy Kacpra, dowiedzieliśmy się czym się interesuje i co lubi najbardziej. Chłopiec przyznał się, że jego ulubioną porą roku jest lato, kiedy nie ma lekcji i może wyjść z domu – my też lubimy wakacje. Mogliśmy także zobaczyć niesamowitą kolekcję Kacpra, który zbiera metalowe, małe samochodziki: osobowe, ciężarowe, autobusy itp. - najlepiej, jeśli mają otwierane drzwi. W związku z tym ogłaszamy koleją zbiórkę takich właśnie zabawek. Z pewnością wielu z nas takie w domu ma i z pewnością już się nimi nie bawi. Przynieście je, a my przekażemy je Kacprowi, który będzie zadowolony z powiększenia kolekcji. Dziękujemy za dotychczasową zbiórkę i ogłaszamy, że nadal zbieramy korki. Możecie je przynosić i zostawiać w piwnicach - u Pań Woźnych. Wiosną znowu wybierzemy się do Kacpra!!!Szkoła przyjazna zdrowiu


Gimnazjum im Stanisława Małachowskiego w bieżącym roku szkolnym uczestniczy w ogólnopolskim projekcie promującym zdrowy i aktywny styl życia starając się o uzyskanie certyfikatu „SZKOŁY PRZYJAZNEJ ŻYWIENIU I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ”. Biorąc czynny udział w projekcie ZACHOWAJ RÓWNOWAGĘ uczniowie gimnazjum promują zdrowy styl życia, w tym zapobieganie nadwadze i otyłości, oraz innym przewlekłym chorobom niezakaźnym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej. Zadania projektu obejmują teren całej Polski i są skierowane do najbardziej wrażliwych grup ludności: kobiet ciężarnych i karmiących, dzieci i młodzieży, osób dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem osób z nadmierną masą ciała. Adresatami są także producenci żywności.
Gimnazjaliści realizują zadanie 2 „Edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej w przedszkolach, szkołach: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ocena wpływu tej edukacji na sposób żywienia, stan odżywienia, aktywność fizyczną i poziom wiedzy dzieci i młodzieży”.

Więcej można przeczytać TUTAJKonkurs pieśni patriotycznej


Dnia 10 listopada grupa chórzystek z naszej szkoły w składzie: Justyna Wilk, Iza Pankiewicz, Ania Pankiewicz, Weronika Liczbik, Patrycja Szwedkowicz, Weronika Grzesińska, Małgosia Zielińska, Małgosia Malinowska i Wiktoria Jarząb pod opieką pani Elżbiety Krajewskiej-Al'Khouri, pojechały na Ogólnopolski Festiwal Piosenki i Pieśni o Ojczyźnie, który odbył się w Przedborzu. Zaprezentowały tam 2 utwory: „Pieśń Konfederatów Barskich” oraz „Niepodległa, Niepokorna”. Dziewczyny zaśpiewały świetnie i zajęły III miejsce. Co prawda wróciły naprawdę zmęczone (spędziły tam całe 12 godzin), ale za to ucieszone sukcesem. Gratulujemy naszym koleżankom i również cieszymy się z ich sukcesu !Rajd Niepodległości

Rajd Niepodległości jest turystyczną alternatywą dla uczczenia kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości. Promuje on walory krajoznawcze oraz propaguje turystykę pieszą jako formę zdrowego i aktywnego wypoczynku.

09 listopada 2013 w XVII Rajdzie Niepodległości uczestniczyli uczniowie naszego gimnazjum. Szkołę reprezentowali: Grzesińska Weronika, Malinowska Małgorzata, Kowalska Patrycja i Sandra, Zielińska Małgorzata, Kaźmierczyk Bartłomiej, Gorzałczyński Kamil, Łukasik Mateusz, a opiekunem grupy była pani Magdalena Szołowska. Tegoroczna edycja rajdu odbyła się na 12 kilometrowej trasie: Leśniczówka "Małachówka" - Ścieżka edukacyjna: Wąsosz - Kamienny Krzyż - pomnik przyrody "Piekło" - Gatniki - Sielpia. Zakończenie rajdu, połączone z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek, odbyło się w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Sielpi. Organizatorzy w ramach wpisowego zapewnili opiekę przewodnicką, pamiątkowy znaczek rajdowy, dyplom dla grup zorganizowanych, okolicznościową pieczątkę i poczęstunek. Uroczyste zakończenie rajdu uświetnił program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Żarnowie oraz wręczenie wyróżnień "SUPERPIECHUR ŚWIĘTOKRZYSKI". Odznakę OTP w stopniu małym srebrnym po przekroczeniu 275 km wręczono p. Magdalenie Szołowskiej.Święto Niepodległości i ślubowanie klas I

Listopad to miesiąc szczególny w życiu naszej szkoły. Co roku w przededniu Narodowego Święta Niepodległości odbywa się uroczyste ślubowanie uczniów klas I. W tym roku szkolnym naukę rozpoczęły 3 klasy pierwsze. 8 listopada na sali gimnastycznej zgromadzili się nauczyciele, uczniowie klas starszych, przedstawiciele władz oraz rodzice. Ślubowanie na sztandar szkoły przeprowadzone przez panią dyrektor Annę Smolarczyk odbierał wójt gminy Białaczów Jan Jóźwik. Po ślubowaniu odbyła się uroczysta akademia z okazji 95 rocznicy odrodzenia państwa polskiego, przygotowana przez uczniów klas I pod kierunkiem wychowawców: p. Katarzyny Łączek, p. Anny Gacy i p. Katarzyny Wiadernej. Całość została ubarwiona przez pieśniami patriotycznymi w wykonaniu uczennic chóru szkolnego. Po zakończonej uroczystości najmłodsi gimnazjaliści udali się na szkolną świetlicę, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez ich rodziców.

Wizyta w schronisku


Już po raz kolejny uczennice naszego gimnazjum - tym razem z klas Ib i IIa, wraz ze swoimi wychowawczyniami, p. Anną Gacą i p. Anetą Gross wyruszyły do schroniska dla bezdomnych czworonogów w Karwicach. Gimnazjalistki przez ostatnie tygodnie października z ogromnym zaangażowaniem na terenie szkoły oraz w swoich miejscowościach promowały akcję pomocy zwierzakom, a jej efektem było zebranie: 4 kołder, 10 koców, 30 opakowań kaszy gryczanej, 8 kg. ryżu, 10 poduszek, 8 opakowań płatków owsianych, 4 chodniki, 21 opakowań makaronu, 10 kg. karmy, 4 konserwy, 5 puszek z karmą. Na miejscu dzięki uprzejmości pracownika schroniska zobaczyliśmy w jakich warunkach żyje ok. 100 psów, czekających na swój wymarzony dom.Byliśmy na "Balladynie"


W dniu 29 października odbyła się wycieczka do Miejskiego Domu Kultury w Opocznie na spektakl teatralny pt. „Balladyna”. Opiekunami tego wyjazdu byli nauczyciele p. Beata Wilk, p. Aneta Gross oraz p. Justyna Włodarczyk. Pod ich opieką znalazła się grupa uczniów z klasy IIIa, IIIb oraz kilka osób z innych klas. Przed rozpoczęciem spektaklu nasi uczniowie podzielili się na dwie grupy. Pierwsza udała się do pizzerii „Da Grasso”, a druga do „Ibizy”. Po posileniu się wszyscy udaliśmy się w stronę MDK. Przedstawienie zaczęło się punktualnie o godz. 10.00 i trwało ponad godzinę. Artyści którzy występowali nas scenie bardzo wiernie odtworzyli główny wątek tego dramatu. Spektakl był przedstawiony w sposób ciekawy, choć trochę zawiły.Wizyta klas VI w gimnazjum

24 października do hali sportowej w Białaczowie w ramach promocji szkoły nauczyciele wychowania fizycznego Sylwia Wereszka, Magdalena Szołowska, Anna Czech, Mariusz Leśnicki oraz uczniowie Gimnazjum Irek Reszelewski, Dominika Suchecka, Ola Smolarczyk, Kasia Deperas, Martyna Romanowska i Mikołaj Czerski zaprosili na Turniej Sportowy młodszych kolegów z klas VI szkół podstawowych z terenu gminy Białaczów. Celem imprezy, było zapoznanie przyszłych gimnazjalistów z naszą szkołą, przedstawienie nauczycieli, pracowników szkoły, a także starszych kolegów.Nasi goście rywalizowali w kilku zabawnych konkurencjach sportowych o Puchar Dyrektora Gimnazjum (skoki w workach, wyścig na nartach ale bez śniegu, rzut do celu, bieg z przeszkodami). Ucziowie ze szkół podstawowych, wraz ze swoimi opiekunami, zaprezentowali również plakaty promujące zdrowy styl życia i aktywność fizyczną. Turniej sportowy został zakończony meczem towarzyskim w piłkę halową, rozegranym systemem pucharowym. Rozgrywki sportowe i konkurs na najładniejszy plakat wyłoniły zwycięską szkołę, a Puchar z rąk p. dyrektor – Anny Smolarczyk - otrzymała, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Białaczowie. Pozostali uczestnicy i ich opiekunowie nagrodzeni zostali pamiątkowymi dyplomami.

Po części sportowej szóstoklasistów zaprosiliśmy na prezentację multimedialną o naszej szkole. Oprowadziliśmy ich po klasach, stołówce, świetlicy szkolnej i bibliotece. Dla naszych gości przygotowaliśmy zdrowy i smaczny poczęstunek, a także zapoznaliśmy ich z projektem, do którego nasze Gimnazjum przystąpiło w tym roku szkolnym – „Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej”.

Bardzo dziękujemy uczniom Szkół Podstawowych w Petrykozach, w Skroninie, Miedznej Drewnianej i w Białaczowie, a także ich opiekunom za przyjazd i wesołą zabawę. Pozdrawiamy Was gorąco i do zobaczenia!!!!!

Sprzątamy lasy

22 października klasa II B wraz z opiekunami p. Eweliną Stasiak i p. Arkadiuszem Franaszczykiem wybrała się na sprzątanie lasów należących do nadleśnictwa Kowalów. Uczniowie zbierali śmieci wzdłuż leśnych dróg do worków, które później zostały zabrane przez pracowników Urzędu Gminy w Białaczowie. Niestety znów było co zbierać - plastkowe i szklane butelki, folie, opakowania, pojemniki i wiele innych śmieci. Pogoda dopisała i akcja przebiegała bez problemów. Nagrodą dla uczniów było ognisko na zakończenie akcji i słodki poczęstunek przygotowany przez p. Zbigniewa Kapustę

Święto edukacji - 2013

„Do jednych z najbardziej uroczystych dni w szkole należy Święto Komisji Edukacji Narodowej, tradycyjnie zwane Dniem Nauczyciela. To dzień, w którym uczniowie wyrażają wdzięczność i uznanie dla pięknej, aczkolwiek trudnej pracy pedagogów” – takimi słowami rozpoczęła się uroczystość w Gimnazjum w Białaczowie z okazji święta wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Ten dzień to doskonała okazja, aby podziękować nauczycielom za ich trud wychowywania i kształcenia, a także przyjrzeć się bliżej ich pracy, dostrzec jej wspaniałość, ale i wielką odpowiedzialność.Zazwyczaj jest tak, że to nauczyciele sprawdzają wiedzę i umiejętności swoich uczniów, „zmuszają” ich do starań o dobre oceny i do wszelkiego rodzaju rywalizacji. W tym roku podczas tego święta to uczniowie zaprosili swoich mentorów do współzawodnictwa w wymyślnych konkurencjach, przygotowanych przez przewodniczącego szkoły, Irka Reszelewskiego. Do walki stanęły drużyny nauczycieli, w składzie: p. Aneta Biniek, p. Aneta Gross, p. Marta Kożuchowska oraz p. Arkadiusz Franaszczyk. W drużynie uczniów wystąpili natomiast: Wiktoria Jarząb, Karolina Szulc, Krystian Galant, a przewodził im Krystian Piotrowski. Samorząd Uczniowski przygotował dla nich arcytrudne konkurencje: test z wiedzy na temat życia szkoły, konkurs recytatorski, malarski, z wiedzy o lekturach oraz konkurs śpiewaczy. Walka była niezwykle zacięta, uczniowie dzielnie walczyli, w pewnym momencie nawet prowadzili w rywalizacji, lecz niestety, w konkurencji, w której zawodnicy mieli zatańczyć walca, zdecydowanie wygrali p. Aneta Gross i p. Arkadiusz Franaszczyk.

Kiedy zakończono walkę, a jury pilnie zliczało punkty, uczniowie przedstawili wzorcową lekcję powtórkową przed egzaminem gimnazjalnym. Nauczycielem był Kamil Jaworski, a uczennicami jego koleżanki z klasy: Kasia Deperas i Martyna Romanowska. Koleżeńska lekcja była niezwykle ciekawa i pouczająca, zwłaszcza dla trzecioklasistów. Uczniowie klas pierwszych i drugich teraz jeszcze się śmieją, a trzecioklasiści już powtarzają… Wreszcie przyszedł czas na werdykt, wydany przez osoby, które zwykle nie oceniają. W składzie jury znaleźli się: koleżanka Dominika Suchecka, oraz p. Dorota Cieślak, p. Jolanta Szpoton, p. Jerzy Taraska – osoby, które dbają, by pobyt młodzieży w szkole był przyjemny. Mieli oni bardzo trudne zadanie, ale po długich obliczeniach wynik był jednoznaczny: jednym punktem zwyciężyli nauczyciele. Radości nie było końca, a Krystian Piotrowski tak skomentował przegraną swojej drużyny: Serdecznie gratulujemy naszym nauczycielom – spodziewaliśmy się takiego wyniku – w końcu wiemy, że uczą nas najlepsi! Gratulacje.

Zwycięzcy i przegrani otrzymali pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie uroczystości głos zabrała p. Dyrektor, Anna Smolarczyk, która pogratulowała swoim pracownikom wygranej i złożyła wszystkim gorące życzenia.

Rajd rowerowy do Niekłania

W dniu 9-ego października odbył się rajd rowerowy do Niekłania, do rezerwatu geologicznego "Piekiełko". Rajd został zorganizowany w ramach innowacji pedagogicznej "Rowerem po skarby", której autorami są panowie Arkadiusz Franaszczyk i Mariusz Leśnicki. Pod ich opieką znalazła się grupa 13 uczniów z klas II B i I B. Przed wyjazdem odbyło się obowiązkowe sprawdzenie stanu technicznego rowerów. Trasa wycieczki była długa, bo aż 37 km w jedną stronę. Jechaliśmy głównie lasami, czasem po kamienistych lub piaszczystych drogach. Po drodze spotkało nas wiele przeszkód, m.in. wystrzał z przedniego koła roweru jednego z uczestników, który niestety musiał zakończyć swój udział w rajdzie. Po kilku godzinach wyczerpującej jazdy (wraz z postojami), wreszcie dotarliśmy na miejsce. Skałki w rezerwacie zbudowane z piaskowca jurajskiego prezentowały się bajecznie na tle kolorowych liści buków i dębów. Wysokość niektórych dochodzi do 7 metrów. Mają one rozmaite kształty grzybów, kominów, okien, są też w nich minijaskinie. Po zwiedzeniu rezerwatu zatrzymaliśmy się w drodze powrotnej przy źródełku. Napełniliśmy puste butelki czystą, zimną i orzeźwiającą wodą na drogę. Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń wczesnym wieczorem.Otrzęsiny w gimnazjum

W środę 2 października odbyły się w naszej szkole otrzęsiny uczniów klas I. Impreza miała charakter konkursu, w którym rywalizowały 3 klasy pierwsze, a zmagania oceniało jury, w skład którego weszli przedstawiciele grona pedagogicznego i uczniów. Całość prowadzili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Irek Reszelewski i Ola Smolarczyk.

Na początek każda z klas miała się zaprezentować - oceniano pomysłowość i sposób prezentacji, następnie miała miejsce tradycyjna konkurencja czyli "picie mleczka ze spodeczka" na czas. Były też kalambury i karmienie się nawzajem kisielkiem przez pary uczniów z zawiązanymi oczami z każdej klasy. Następne konkurencje polegały na śpiewaniu tekstu do melodii oraz znalezieniu gumy w miseczce z mąką. Jury skrupulatnie zliczyło przyznane punkty i ogłosiło werdykt - zwycięzcą konkursu okazali się uczniowie klasy I C.

Powitano także najstarszego "kota" czyli księdza Józefa Orzechowskiego, który od tego roku szkolnego pracuje w naszej szkole. Ogłoszono także wyniki konkursu na "Najsympatyczniejszego Chłopaka" - tytuł i korona przypadły Mateuszowi Kabale z II A.Widzew F.C Białaczów


Już po raz 3 nasza szkoła organizowała wyjazd do Łodzi na mecz T-mobile Ekstraklasy. Tym razem był to mecz przyjaźni Widzew Łódź-Ruch Chorzów. Wraz z opiekunami: p. Sylwią Wereszką , p. Magdaleną Szołowską wyjechaliśmy z Białaczowa o 15.45, a na miejscu byliśmy ok. 17.00. Prawie wszyscy udaliśmy się do sklepu Widzewa po bardzo rozchwytywaną ostatnio koszulkę „RTS”. Po zakupach udaliśmy się na stadion. Niestety z powodu bardzo długiej kolejki i słabej organizacji przy wpuszczaniu kibiców na stadion weszliśmy w 6 minucie meczu. Atmosfera na trybunach od początku spotkania była bardzo gorąca, zwłaszcza, że mieliśmy bilety na trybunę D, czyli tzw. „Zegar”. Mecz zakończył się wynikiem Widzew 0 : 1 Ruch. Szkoda, ale nasi uczniowie mogli zobaczyć na żywo profesjonalnych piłkarzy, których dotychczas widywali jedynie w TV. Samorząd Uczniowski postara się o kolejny wyjazd, tym razem do TEATRU!!!Światowy Dzień Turystyki


27 września czteroosobowa grupa w składzie Mateusz Łukasik, Kamil Gorzałczyński, Justyna Błaszczyk i Michał Pankiewicz wraz z opiekunem p. Eweliną Stasiak uczestniczyła w obchodach Światowego Dnia Turystyki w Zgierzu.

Uroczystości miały miejsce na terenie parku kulturowego "Miasto tkaczy". Na uczestników czekało wiele atrakcji - zwiedzanie parku i Muzeum Miasta Zgierza, warsztaty w Centrum Konserwacji Drewna, pokazy straży pożarnej i służb mundurowych, przejazdy bryczkami. Przed zwiedzaniem każdy z uczestników otrzymał specjalny paszport, w którym należało gromadzić pieczątki ze zwiedzanych obiektów.

Naszym uczniom najbardziej podobały się warsztaty w Centrum Kultury Dziecka i Centrum Konserwacji Drewna. Miały tam miejsce także prelekcje i prezentacja na temat Zgierza. Można było także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotelu prezydenta Zgierza.

Rajd Kazimierza Wielkiego


Piękna pogoda towarzyszyła turystom zrzeszonym w żarnowskim PTTK w sobotę 28 września 2013 r., którzy przemierzali trasę VII Rajdu "Śladami Kazimierza Wielkiego i Przedborskich Borów" w okolicach Przedborza. W Skotnikach spotkało się na starcie 10 oddziałów z poszczególnych kół. Szkolne koło SKKT przy PTTK w Białaczowie reprezentowali uczniowie wraz z opiekunem Magdaleną Szołowską.

Po powitaniu i krótkiej pogadance ponad 200 osobowa grupa rajdowiczów odwiedziła pobliski kościółek pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, ochodzący z 1528 r. Trasa rajdu wiodła przez Skotniki – Józefów – Reczków - Bysiów (ok. 7 km) mijając malownicze lasy, pełne kolorowych jesiennych drzew. Uurozmaicały ją konkurencje sportowe takie jak: strzelanie z łuku do celu, rzut kamieniem do opony oraz tor przeszkód na czas. Reprezentanci naszego gimnazjum zajęli 2 miejsce. Zakończenie imprezy odbyło się na terenie Domu Leśnika w Bysiowie. Odbył się również konkurs nt. Kazimierza Wielkiego i ziemi przedborskiej, przeprowadzony przez Wojciecha Roberta Dziubę - nauczyciela historii z Przedborza. Była też okazja do wręczenia kilku legitymacji nowo przyjętym członkom PTTK i zdobytych wcześniej odznak turystyki pieszej. Miłym akcentem imprezy było spotkanie w plenerze z władzami Nadleśnictwa Przedbórz, wspólne biesiadowanie. Każdy uczestnik rajdu otrzymał pamiątkowy znaczek okolicznościowy oraz notes okolicznościowy.

Zdjęcia z rajdu można będzie zobaczyć niebawem w galerii.Wizyta w sejmie


W dniu 24 września odbyła się wycieczka uczniów naszego gimnazjum do Warszawy, zorganizowana przez Biuro Poselskie Posła Roberta Telusa. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie Parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej, a także Belwederu, Łazienek Królewskich oraz Muzeum Chopina.

Najpierw zwiedzaliśmy Belweder, w którym znajduje się Muzeum Józefa Piłsudskiego. Mogliśmy się wiele dowiedzieć na temat życia Marszałka, a także na temat samej siedziby Prezydenta Polski. Po dawce informacji historycznych mogliśmy odpocząć w Łazienkach Królewskich. Następnym punktem naszej wycieczki był już Sejm. Po załatwieniu formalności i przejściu przez bramkę, gdzie każdy został dokładnie sprawdzony, dostaliśmy się do sali posiedzeń Sejmu. Wrażenie było ogromne: piękna, obszerna sala, z wyściełanymi zieloną tkaniną miejscami dla posłów, fotelem Marszałka Sejmu, Prezydenta, a na ich tle flaga narodowa z godłem Polski. To tutaj zapadają ważne uchwały i decyzje, to tutaj toczą się burzliwe dyskusje miedzy ugrupowaniami parlamentarnymi, to tutaj był w 1999 Jan Paweł II - Papież Polak, to stąd dziennikarze przekazują sprawozdania „na żywo" do wiadomości telewizyjnych.

Ucieszyliśmy się, kiedy do naszej grupy dołączył poseł Robert Telus – sprawca naszej wizyty w tym miejscu oraz pani przewodnik – pracownik kancelarii Sejmu, która oprowadziła nas po całym Gmachu Parlamentu i przekazała najważniejsze o nim wiadomości i ciekawostki. Otrzymaliśmy także plan Sali Sejmowej z nazwiskami posłów, którzy teraz zasiadają w ławach sejmowych. Zwiedzając mijaliśmy sale konferencyjne, sale komisji parlamentarnych, biura poszczególnych ugrupowań politycznych, a także spotkaliśmy kilku znanych ze szklanego ekranu polityków. Dłużej zatrzymaliśmy się przy tablicy, upamiętniającej wizytę Jana Pawła II, oraz tej, poświęconej parlamentarzystom - ofiarom katastrofy smoleńskiej. Podziwialiśmy także historyczne laski marszałkowskie, a ze słów pani przewodnik dowiedzieliśmy się, dlaczego marszałek przed rozpoczęciem obrad uderza trzykrotnie laską. Bardzo podobało nam się miejsce na parlamentarnym korytarzu i schodach, gdzie dziennikarze czekają na polityków, aby zrobić z nimi wywiad – tam zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Pełni wrażeń opuściliśmy Gmach Parlamentu i udaliśmy się do Muzeum Chopina. Tam znowu czekały na nas atrakcje, tym razem „techniczne”, albowiem jest to muzeum multimedialne. Zwiedzający sami oglądają, słuchają muzyki kompozytora, decydują, ile czasu spędzają przy kolejnych eksponatach. Było to niesamowite doświadczenie.

Jesteśmy bardzo wdzięczni organizatorowi, panu Robertowi Telusowi – Posłowi z naszego regionu, który pracuje w stolicy i dba, by młodzież poznawała trudy pracy w najwyższych władzach kraju. Dziękujemy za to, że umożliwił nam zwiedzenie tak szczególnego miejsca. Dzięki tej wycieczce wzbogaciliśmy swoją wiedzę i doświadczenia.

I C w bibliotece


W dniu 18 września 2013 roku do Gminnej Biblioteki Publicznej w Białaczowie udała się klasa IC Gimnazjum z Białaczowa z wychowawcą Katarzyną Wiaderną. Odwiedziny miały na celu „zapoznanie się” z biblioteką oraz pracą bibliotekarza - większość uczniów tej klasy dotychczas nie korzystała ze zbiorów biblioteki, ponieważ mieszkają w odległych miejscowościach (Skronina, Sędów, Petrykozy, Miedzna Murowana). Uczniowie dowiedzieli się m.in. jakie książki znajdują się w księgozbiorze podręcznym, jaki podział obowiązuje w magazynie książek dla dorosłych i dzieci. Zostali również zaproszeni do planowanej w dniach 22-29.09.2013 r. wystawy pt. „Tydzień książek zakazanych”. Wzięli udział w dyskusji na temat środków informacji jakimi są m.in. słowniki, leksykony i encyklopedie. Na koniec spotkania założyli sobie karty i wypożyczyli książki. Zostali również poinformowani o możliwości skorzystania z bezpłatnego Internetu w bibliotece.Zajęcia integracyjne dla klas I


Pierwszy dzień szkoły jest trudny dla wszystkich - szczególnie dla pierwszoklasistów. Nowa szkoła to nowi znajomi, nowi nauczyciele, nowe otoczenie. Dobrze by było, gdyby trzy kolejne lata w szkole minęły tak przyjemnie, jak pierwsze chwile. Pierwszego dnia po rozpoczęciu roku szkolnego uczniowie klas pierwszych poznawali szkołę, a także siebie nawzajem, a następnie integrowali się podczas wspólnego ogniska.

Uczniowie klas Ia, Ib, i Ic udali się z wychowawczyniami w bardzo przyjemne miejsce – do leśniczówki w Kowalowie i tam wspólnymi siłami rozpalili ognisko, zjedli upieczone przez siebie kiełbaski a potem nadmiar energii wykorzystali do gry w piłkę na boisku „przy muszli”. Mimo że spotkanie ma co roku taki sam przebieg to przecież uczniowie są nowi, pochodzą z miejscowości z terenu całej gminy. Mają tego dnia nieograniczoną lekcjami możliwość poznania siebie nawzajem, nauczycieli, zniwelowania strachu przed nową szkołą i trudami kolejnego roku nauki.

Życzymy Wam, drodzy Pierwszoklasiści, aby nauka w naszej szkole była przyjemnością, sprawiała Wam radość i dawała satysfakcję!Zestaw podręczników obowiązujących w Gimnazjum w 2013/2014


Wykaz podręczników obowiązujących uczniów poszczególnych klas w Gimnazjum w Białaczowie na rok szkolny 2013/2014. (pliki do pobrania)

Podręczniki do klasy I

Podręczniki do klasy II

Podręczniki do klasy III


Przewiń od góry

Projekty Edukacyjne
2016


Zielona Szkoła w Babiogórskim Parku NarodowymSzkoła Promująca ZdrowieWielkie odkrycia geograficzneOrganizacja Biwaku Klasowego. Dzień Chłopaka.