Budynek Gimnazjum w Białaczowie Stanisław Małachowski


Aktualności
Nasze gimnazjum
Dokumenty szkoły
Dni otwarte
Nauczyciele
Nasz patron
Hymn i sztandar
Promocja zdrowia
O Białaczowie
KontaktZielona szkoła w Babiogórskim Parku Narodowym - dzień pierwszy

Wczesnym rankiem wyjechaliśmy spod naszego gimnazjum. Do Zawoi dotarliśmy około godziny 14. Na miejscu zjedliśmy ciepły obiad i „pełni sił” ruszyliśmy do Babiogórskiego Parku Narodowego. Od dwóch panów przewodników dostaliśmy sprzęt GPS. Zawoja wieś położona u stóp Babiej Góry w dolinie rzeki Skawica w województwie małopolskim przy granicy ze Słowacją. Zawoja jest jedną z najdłuższych wsi w Polsce, liczy 18 km długości. Po zakwaterowaniu w pensjonacie „Harnaś”, zjedliśmy ciepły obiad i „pełni sił” ruszyliśmy na pierwsze spotkanie z przyrodą. Zajęcia w terenie prowadzili z nami pracownicy parku.

Zostaliśmy zapoznani z obsługą GPS, za pomocą którego mieliśmy znaleźć 5 punktów rozmieszczonych w lesie i zrobić im zdjęcia urządzeniem. Trasa była trudna. Cały bieg zajął nam prawie godzinę, ale daliśmy radę. Wracając do pensjonatu widzieliśmy unikatowego ptaka – bociana czarnego. Dzień minął nam szybko i przyjemne.


Zielona szkoła w Babiogórskim Parku Narodowym - dzień drugi

Tematem drugiego dnia zajęć naszego pobytu w Zawoi była bioróżnorodność organizmów na terenie Babiogórskiego PN. Zostaliśmy podzieleni na 4 grupy, po czym zostały nam przydzielone zadania:

I grupa – rozpoznawanie przedstawicieli kręgowców oraz ich tropów;
II grupa - rozpoznawanie przedstawicieli bezkręgowców;
III grupa – badanie natężenia światła;
IV grupa – rozpoznawanie roślin;

Udało nam się spotkać różne zwierzęta: myszołowa, zaskrońca, jaszczurkę oraz bardzo dużą liczbę bezkręgowców.

Po wykonaniu przydzielonych nam zadań wróciliśmy na obiad. W celu schłodzenia emocji grupa śmiałków skorzystała z kąpieli w basenie.

Po południu odbyła się druga część zajęć – spotkanie z przewodnikiem BgPN, panem Tomaszem Pasierbkiem, który opowiadał nam o bogatym świecie przyrody Babiogórskiego Parku Narodowego oraz pokazał wiele zdjęć przedstawiających osobliwości przyrodnicze parku.


Zielona szkoła w Babiogórskim Parku Narodowym - dzień trzeci

Kolejny dzień również był bardzo ciekawy jak poprzednie. Celem naszych badań było zbadanie wody Markowego Potoku pod względem fizycznym jak i chemicznym. Badaliśmy m.in. szerokość i głębokość potoku, szybkość przepływu wody. Pobraliśmy próbki wody do kolejnych doświadczeń.

Po zbadaniu potoku w dolnym jego odcinku udaliśmy się ścieżką przyrodniczą do wyżej położonej części, w której znajdowała się „leśna klasa”. Znajdowały się w niej ławki, tablica, a wokół las. Wszyscy zajęli swoje miejsca. Jeden z naszych kolegów czytał nam instrukcje, a pozostali badali wodę pod kątem chemicznym (pH wody, stopień zanieczyszczenia itp.) stosując różne odczynniki. Szkoda, że u nas nie ma takiego miejsca gdzie można byłoby wybrać się na lekcje w bezpośrednim kontakcie z przyrodą.

Po skończonej lekcji w lesie udaliśmy się do siedziby Babiogórskiego Parku Narodowego. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną na temat Babiej Góry oraz jej okolic.

Po południu podzieliliśmy się na grupy. Jedna poszła zwiedzać Zawoję, druga natomiast wybrała się w góry podziwiać babiogórskie krajobrazy.


Zielona szkoła w Babiogórskim Parku Narodowym - dzień czwarty

Tego dnia mieliśmy zaplanowaną wycieczkę po najbliższej okolicy.

Zwiedziliśmy m.in.:

• „Park Czarnego Daniela”
mogliśmy zobaczyć i nakarmić zwierzęta tam się znajdujące – daniele, sarny, łosie, lamy, konie, kozy, owce.

• Wjazd wyciągiem krzesełkowym na. „Mosorny Groń” ( 1045 m n.p.m)
Skąd rozpościera się urzekający widok na masyw Babiej Góry, Policy, Jałowca a nawet Tatry.

• Centrum Górskie „Korona Ziemi”
Korona Ziemi to wyjątkowe miejsce położone u stóp Babiej Góry, w którym każdy poczuje się jak w górach wysokich. Tutaj mogliśmy zobaczyć makiety najwyższych szczytów kontynentów, archiwalne skarby najwybitniejszych himalaistów i odkrywców, górskie pamiątki Krzysztofa Wielickiego i Martyny Wojciechowskiej.

• Spacer w koronie drzew

Radość i strach sprawiła nam przejażdżka wyciągiem. Wjechaliśmy z przewodnikiem na Mosorny Groń. Następnie zmierzyliśmy do centrum alpinizmu, Korony Ziemi, gdzie wzbogaciliśmy naszą wiedzę o nazwiska sławnych polskich alpinistów i ich wyczyny. Dowiedzieliśmy się również wielu rzeczy o górach tj. K2, Mount Everest, Góra Kościuszki.


Zielona szkoła w Babiogórskim Parku Narodowym - dzień piąty

Ostatni dzień Zielonej Szkoły

Piątego i ostatniego dnia naszego pobytu w Zawoi grupa osób wybrała się skoro świt na wschód słońca. Następnie po śniadaniu odbyła się prezentacja przedstawiająca uroki Babiej Góry w czterech porach roku oraz podsumowanie naszego pobytu w Babiogórskim Parku Narodowym. Na zakończenie naszej przygody z przyrodą każdy z nas otrzymał medal Przyjaciela Babiogórskiego Parku Narodowego oraz dyplom.
Przewiń od góry

Projekty Edukacyjne
2016


Zielona Szkoła w Babiogórskim Parku NarodowymSzkoła Promująca ZdrowieWielkie odkrycia geograficzneOrganizacja Biwaku Klasowego. Dzień Chłopaka.